Menu

Home   Albums   Map   Google Photos

2007/07/11

Gmail و Google Calendar اضافه شدند


با درود

دیروز در مورد ورود سرویس‌ Google Reader به افزونه برنامه‌های فارسی نوشتم. امروز نوبت Gmail و Google Calendar هست.

کاربرد هر دو سرویس به خوبی برای همه مشخص هست ولی استفاده از آنها به فارسی تا به حال ممکن نبود. از طرفی پروژه ترجمه این سرویس‌ها یا پایان نیافته و یا هنوز شروع نشده. استفاده از یک برنامه هم فقط به ترجمه واژه‌های فنی نیست، این برنامه باید برای کاربران این زبان تنظیم شود و بنا بر خواسته‌های آنها قابل استفاده باشد. برای مثال سرویس Google Reader را در نظر بگیرید: این برنامه از لحاظ فنی بسیار خوب است ولی برای کاربران فارسی زبان ساخته نشده، بلکه برای کاربران زبان‌های لاتین. این امر باعث شد که گروهی از دوستان شروع به طراحی پوسته قابل اجرا برای این برنامه کردند که در هر تغییر نسخه این برنامه باید دوباره تنطیم شود. سپس از طرف خود گوگل یک تغییر سریع و سیر (hotfix) افزوده شد، برای بخش جستجوی گوگل و همچنین برای Google Reader، پس از یک نگاه عمیق‌تر متوجه میشوید که این تغییرات به صورت کامل نیستند، مثلا در برنامه جستجو همیشه راست به چپ یا برعکس عمل می‌کند و Google Reader جهت عنوان را هنوز اشتباه نمایش می‌هد. در مورد تاریخ هجری خورشیدی که هیچ سرویسی حتی اشاره به آن نکرده است چه رسد به ...

پس از این سرآغاز، اضافه شدن بخش پست الکترونیک و تقویم شخصی به برنامه سالنامه را مژده می‌دهم. بی شک از تقویم گوگل زیاد استفاده نمی‌کنید، ولی از امروز شاید نظر شما عوض شود.
تقویم گوگل به صورت رایگان قابل استفاده بوده و تقویم شخصی به صورت پیش‌فرض در آن ایجاد شده‌است.

برای آزمایش، رویدادهای خود را اضافه کنید و گوگل به شما قبل از شروع آن بوسیله ایمیل یا پیام کوتاه به موبایل خبر میدهد. دوستان خود را دعوت به شرکت در رویدادهای خود کنید یا آن را برای همه در دسترس قرار دهید. این رویدادها از این به بعد در بخش سالنامه نمایش داده شده و به ترتیب شروع رویدادهای آینده و به تاریخ هجری خورشیدی موجود هستند. علاوه بر این موارد، شرح رویداد نیز نمایش داده میشود، برای نمایش آن روی رویداد مورد نظر کلیک کنید. شاید تاریخ مورد نظر را درست در نظر نداشته باشید، در انتهای هر رویداد به پیوند » مراجعه کنید تا در تقویم این تاریخ به میلادی و خورشیدی نمایش داده شود.

برنامه‌های زیادی برای نمایش تعداد ایمیل‌های جدید وجود دارند، ولی بخش پست الکترونیک، مواردی مانند، فرستنده، تاریخ ارسال، نشانی فرستنده، پیوند به متن کامل ایمیل و همچنین تاریخ آخرین بررسی بوسیله این برنامه به تاریخ هجری خورشیدی نمایش داده می‌شود.

جهت استفاده در بخش گزینه‌های افزونه، مشخصات حساب گوگل خود را وارد کنید.

Google Reader اضافه شد
دریافت نسخه آزمایشی

توجه داشته باشید که تمامی سرویس‌های گوگل از طریق پروتکل امنیتی https نیز قابل استفاده هستند.

بهرام

5 comments:

 1. آقا من این افزونه را دانلود کردم، چگونه باید آن را بر روی تقویم نصب کنیم؟

  ReplyDelete
 2. توی گزینه‌های افزونه٬ مدیر افزودنی‌ها - برنامه‌های فارسی فایرفاکس برید و اطلاعات حساب گوگل را اضافه کنید. حالا شما اگر توی تقویم گوگل رویدادی در آینده داشته باشید در بخش سالنامه این افزونه می‌تونید روی تقویم شخصی کلیک کنید و رویدادهاتون را با تاریخ هجری خورشیدی مشاهده کنید.

  ReplyDelete
 3. آقا من مشخصات جیمیل رو وارد کردم، اما بخض سالنامه افزونه را نتونستم پیدا کنم. اگر می شود راهنمایی کنید.

  ReplyDelete
 4. به این دو تا تصویر نگاه کنید اولی منوی سالنامه را نشون میده و دومی تقویم شخصی. موفق باشید

  http://www.mozillafirefox.ir/img/blog/calendar.png
  http://www.mozillafirefox.ir/img/blog/calendar2.png

  ReplyDelete