Menu

Home   Albums   Map   Google Photos

2008/02/12

فایرفاکس خود را پیشرفته کنید


فایرفاکس مرورگر محبوب کدآزاد شماست و به تازگی در اروپا در بین بیش از ٪۲۸ از کاربران اینترنتی استفاده می‌شود. یکی از دلایل این محبوبیت ساختار این مرورگر هست که از یک بخش مرکزی تشکیل شده‌است که ویژگی‌های اساسی مثل Rendering Engine ٬بخش امنیتی٬ مدیریت بارگذاری‌ها و نشانه‌گذاری‌ها و تاریخچه و همچنین مدیریت افزونه‌ها در آن برنامه‌ریزی شده‌است.

اساس این ساختار و هسته آن٬ بخش Gecko است که مسئول پردازش و نمایش عنصرهای این مرورگر است. در حقیقت فایرفاکس یک مرورگر در یک مرورگر دیگر است. مرورگر اولی که با زبان XUL - XML User Interface Language کار می‌کند و عنصرهای فایرفاکس را مانند منوها٬ جعبه‌های نمایشی٬ پنجره‌ها٬ نوارکناری٬ نوار وضعیت و نوار ابزارها نمایش می‌دهد. مرورگر دوم صفحه‌های اینترنتی را مانند هر مرورگر دیگر پردازش کرده و نمایش می‌دهند.

شما می‌توانید تصور کنید که مثلا مدیر بارگیری (Downloads) یا نشانه‌گذاری‌ها (Bookmarks) یا بخش‌های دیگر فایرفاکس افزونه‌هایی هستند که شاید به تنهایی وجود داشته‌اند و به مرور زمان به خاطر محبوبیت فراوانشان به بخش اصلی فایرفاکس اضافه شده‌اند.

بر همین اساس برنامه‌های دیگری مانند Seamonkey , Thunderbird و غیره برنامه‌ریزی شده‌اند.

با این مقدمه امیدوارم که ساختار فایرفاکس و قدرت افزونه‌ها کمی آشکارتر شده‌باشد. بوسیله افزونه‌ها می‌توانید قابلیت‌های فراوانی به فایرفاکس اضافه کنید. در این نوشته با معرفی ۱۱ افزونه فایرفاکس خود را دولوکس کنید!

FireShot
برای طراحان وب و یا تسترها بهترین افزونه برای تصویربرداری٬ افزونه FireShot است. پس از تصویر برداری می‌توانید در ویرایشگر متن‌ها و فلاش‌های کمکی خود را به تصویر اضافه کنید.

PicLens
این افزونه فایرفاکس شما را تبدیل به یک نمایشگر تصویر سه بعدی تمام صفحه در اینترنت می‌کند.

Speed Dial
بوسیله این افزونه همانطور که در استفاده از تلفن شماره‌های مورد علاقه خود را بوسیله یک شماره میان‌بر ذخیره می‌کنید٬ اینجا هم صفحه‌های مورد علاقه خود را با یک شماره میان‌بر بازکنید.

Answers
بوسیله این افزونه اطلاعات عمومی خود را افزایش دهید. در هنگام مرور یک صفحه میتوانید برروی هر واژه کلیک کنید و شرح کوتاه آن را از فرهنگ‌نامه Answers دریافت کنید.

Thumbstrips
بوسیله برنامه تاریخچه معمولا یک فهرست از صفحه‌های بازدید شده نمایش داده‌ می‌شوند ولی با این افزونه تاریخجه صفحه‌های بازدید شده بصورت یک نوار با تصویر کوچک در بالای نوار وضعیت نمایش داده می‌شوند.

Split Browser
با استفاده از برگه‌ها مرورکردن چندین صفحه به سادگی امکان‌پذیر است ولی نمایش چندین صفحه به صورت موازی با برگه‌ها ممکن نیست. با Split Browser شما میتوانید صفحه نمایشی را تفسیم کنید و به صورت موازی از هر دو صفحه مثلا برای رونوشت یا ترجمه استفاده کنید.

Bookmark Duplicate Detector
این افزونه را برای منظم و مرتب‌کردن نشانه‌گذاری‌ها استفاده کنید. این افزونه، پس از نصب، نشانه‌گذاری‌های شما را برای موارد تکراری جستجو می‌کند تا شما آنها را حذف کرده یا تغییر دهید.

Stylish
هر کاربری در اینترنت سلیقه شخصی خودش را دارد و همانطور که با افزونه‌ها، قابلیت‌های جدید به فایرفاکس اضافه می‌کنید، یا با گریس‌مانکی صفحه‌های مورد نظر خود را تغییر می‌دهید با افزونه Stylish ، آرایش صفحه‌های مورد علاقه خود را با استفاده از سایت استایل‌ها به صورت سلیقه مورد نظر خود می‌توانید تغییر دهید.

FoxTorrent
این افزونه یک ابزار کامل برای بارگیری پرونده‌های Torrent است.

FullerScreen
این افزونه ویژگی تمام صفحه فایرفاکس را که با کلید F11 فعال میشود، جایگزین میکند.
تمام صفحه فایرفاکس نوار نشانی و اجزای پنجره را پنهان می‌کند به صورتی که فضای بیشتری قابل استفاده قرار میگرد.

Foxmarks Bookmark Synchronizer
اگر شما هم فایرفاکس خود را در چند کامپیوتر مختلف استفاده می‌کنید، پس احتیاج به این افزونه دارید. این افزونه به آسانی نشانه‌گذاری‌های شما را همگاه می‌کند.

شرح کامل این افزونه‌ها در مجموعه فایرفاکس دولوکس

دانش‌نامه فایرفاکس | سیاره فایرفاکس | موزیلا فایرفاکس

اشتراک با نوشته‌های این سایت

No comments:

Post a Comment