Menu

Home   Albums   Map   Google Photos

2008/02/13

نگاهی به فایرفاکس ۳ بتا ۳سومین نسخه آزمایشی فایرفاکس ۳ دیروز ۲۳ بهمن منتشر شد. در این مقاله سعی میکنیم چندتا از قابلیت‌های جدید این نسخه را معرفی کنیم. اطلاعات کامل درباره فایرفاکس ۳ بتا ۲ را در دانش‌نامه فایرفاکس مطالعه کنید.

تغییرات ظاهری در این نسخه پس از منتشر شدن آیکان‌های جدید به چشم می‌خورند. این تغییرات برای Windows XP قابل استفاده هستند. این یک تغییر بزرگ به حساب می‌آید٬ چنانچه در نظر داشته باشید تم فایرفاکس ۲ زیاد زیبا نبود. موزیلا برای فایرفاکس ۳ در هر سیستم عامل تم ویژه طراحی کرده‌است. فعلا کاربران MacOS بسیار راضی هستند!

برای مثال به تصویر بالا و این تصویر نگاه کنید.

گزینه‌های فایرفاکس ۳ با آیکان‌های جدید.در بخش مکان‌ها (Places) که در آن نشانه‌گذاری‌ها و تاریخچه ادغام شده‌اند٬ می‌توانید به راحتی در پوشه‌های مختلف جستجو کنید. برنامه پشتیبان‌گیری و بازگشت آنها نیز به این بخش اضافه شده‌است.در فایرفاکس ۳ می‌توانید نشانه‌گذاری‌های خود را با یک برچسب طبقه‌بندی کنید.


در بخش تب‌ها با نگه‌داشتن دگمه Ctrl و تب مورد نظر و کشیدن آن در نوار تب‌ها٬ می‌توانید یک نسخه دوم از صفحه مورد نظر خود ایجاد کنید.

فایرفاکس ۳ در حال حاضر تنظیمات اندازه متن برای هر سایت را به صورت جداگانه ذخیره می‌کند و در مراجعه مجدد به این سایت٬ اندازه متن را به صورت خودکار تنظیم می‌کند. این قابلیت قرار است با تنظیم‌های شخصی دیگری از قبیل انتخاب غلط‌یاب٬استفاده از Ajax گسترش پیدا کند.

تنظیمات برنامه‌ها جایگزین فیدها در گزینه‌ها شده است که به شما تغییر عملکرد هر نوع پرونده را اجازه می‌دهد. در این راستا برای هر پروتکل نیز می‌توانید وب‌سرویس مورد علاقه خود را تنظیم کنید . برای مثال برای استفاده از ایمیل گوگل برای پردازش پروتکل mailto می‌توانید از کد زیر استفاده کنید:


navigator.registerProtocolHandler("mailto",
"https://mail.google.com/mail?view=cm&tf=0&to=%s",
"Google Mail");
پرونده رسانه‌ها با پیوند به آنها در هنگام نمایش فید قابل دسترسی هستند.معمولا سایت‌ها اجازه بزرگ و کوچک کردن پنجره را نباید داشته باشند. حتما یاد فارس نیوز می‌افتید! در بخش گزنیه‌های پیشرفته JavaScript می‌توانید این عملکرد را به خوبی کنترل کنید و برای سایت‌های ویژه استثنا قائل شوید.
با تعریف کردن یک کلیدواژه برای موتور جستجوی مورد علاقه شما دسترسی به آن از نوار نشانی فراهم می‌شود. برای مثال برای جستجوی فایرفاکس با گوگل این عبارت را می‌توانید در نوار نشانی وارد کنید:

goo Firefoxمدیر بارگیری‌ها نیز تغییر بسیار مهمی در فایرفاکس ۳ داشته است. مشکل بارگیری پرونده‌های بزرگ این بود که بارگیری آنها پس از توقف٬ از سر گرفته میشد. این مشکل در این نسخه حل شده است و علاوه بر آن در نوار وضعیت٬ تعداد بارگیری‌ها و زمان باقیمانده نمایش داده می‌شود. با دوبارکلیک برروی آن٬ مدیربارگیری‌ها ظاهر می‌شود.در فایرفاکس ۳ سایت افزونه‌های فایرفاکس وارد مدیر افزودنی‌ها شده‌است. شما می‌توانید از این پس بدون خارج شدن از فایرفاکس٬ افزونه‌های سازگار با مرورگر خود را پس از جستجو٬ دریافت و نصب کنید.
شناسایی سایت‌های جعلی بوسیله فشار دادن برروی آیکان آنها در نوار نشانی با تصویر زیر راحتتر می‌شود. همچنین پیش از ورود به یک سایت امنیتی در صورت ناشناس بودن گواهی‌نامه آن٬ می‌توانید پس از نمایش گواهی‌نامه آن٬ تصمیم بگیرید که از این سایت استفاده کنید یا نه.نسخه چهارم آزمایشی فایرفاکس ۳ تا آخر فوریه برابر با ۱۰ اسفند منشر خواهد شد.

منبع: Mozillalinks

سایت‌های مشترک:
دانش‌نامه فایرفاکس | افزونه‌های فایرفاکس | موزیلا فایرفاکس | سیاره فایرفاکس

اشتراک با نوشته‌های این سایت


2 comments:

 1. سلام
  نوار آدرس تصویری که توی نوشته گذاشتید آدرس مشکوکی رو نشون میده:
  fa.www.mozilla.com/fa/...
  چنین آدرسی واقعاً وجود داره؟

  ReplyDelete
 2. بله. این آدرس ورودی موزیلا هست. این مطلب را بخونید.

  صفحه‌های فارسی موزیلا

  ReplyDelete