Menu

Home   Albums   Map   Google Photos

2008/03/10

کافه نادری


تاریخچه:
در سال‌های نخست قرن اخیر در ایران توجه چندانی به امر تاسیسات اقامتی و پذیرایی مبذول نمی‌شد. مسافران داخلی علاقه‌ای به اقامت در مهمانخانه‌ها از خود نشان نمی‌دادند و بیشتر در منازل دوستان و اقوام مقیم می‌شدند. مسافران خارجی نیز به آن تعداد نبودند که هزینه‌های این واحدها را تامین نمایند.

صاحبان این اماکن معدود، برای جلب مشتری حتی به درج آگهی در مطبوعات آن زمان مبادرت می‌کردند. ذکر یک نمونه از این آگهی‌های تبلیغاتی که در سال ۱۳۰۶ خورشیدی از طرف هتل قرن بیستم در روزنامه اطلاعات به چاپ رسیده است بی‌مناسبت نیست:

در این موقع که توجه معطوف به سهولت ایاب و ذهاب کردید و اهالی ولایت مشتاقانه به تماشای پایتخت می‌آیند، مهمانخانه‌های قرن بیستم واقع در نزدیکی سفارت فخیمه انگلیس که یکی از مهمانخانه‌های قدیمه مرکز است، وسایل آسایش واردین را از هر باب فراهم نموده و مخصوصاّ در کرایه منزل و قیمت خوراک صرفه‌جویی کامل منظور گردیده است.

در سال ۱۳۰۶ یک مهاجر روسی به نام خاچیک مادیکیانس کافه نادری را در خیابان نادری (جمهوری امروز) دایر کرد. این شخص برای اولین بار در تهران به کار شیرینی‌پزی پرداخت و چندی بعد در جوار کافه نادری مهمانخانه‌ای به همان نام احداث کرد.

برای نخستین بار در تهران در رستوران این هتل بود که غذاهای فرنگی چون بیفتک و بیف‌استروگانف و غیره به ایرانیان عرضه شد. همچنین کافه گلاسه، بستنی فرنگی، انواع قهوه‌های ترک و فرانسه و انواع نان‌های قالبی نیز برای اولین مرتبه به وسیله موسس این مهمانخانه در اختیار علاقه‌مندان گذاشته شد. علی‌رقم این‌که در آن زمان چنین واحدهایی دائر شده و از مهمانان پذیرایی می‌کردند معذالک اشتغال در امور مهمانخانه‌داری و خدمات پذیرایی فعالیتی مشروع به شمار نمی‌رفت. نوشته کوتاه روزنامه اطلاعات مورخ سی‌ام شهریورماه ۱۳۰۷ شاهد گویایی بر این مدعا بود.

تصویرها:این عکس‌ها را تابستان ۱۳۸۶ گرفتم. بسیار برایم جالب بود که پرسنل شاداب این قهوه‌خانه همگی حداقل 30 سال سابقه کار داشتند.

خیابان لاله‌زار
کافه نادری در ویکی‌پدیا

آموزش تصویری ایجاد تقویم گوگل برای استفاده عمومی
اشتراک با نوشته‌های این وبلاگ


3 comments:

 1. دستت درست کلی صفا کردیم با عکسها

  ReplyDelete
 2. mikham bedunam Armaniha nabudan Iran alan tu kudum gharn zendegi mikard! lol

  ReplyDelete
 3. سلام کافه رمنس هم سری بزن
  http://romancecafe.blogfa.com/

  ReplyDelete