Menu

Home   Albums   Map   Google Photos

2008/03/08

مرورگر اجتماعی flock منتشر شد


نسخه ۱.۱ این مرورگر اجتماعی که برگرفته از فایرفاکس ۲ است منتشر شد.

اگر شما هم از علاقمندان سرسخت فایرفاکس هستید، پیشنهاد میکنم که به این نوشته توجه کنید. در پایان ممکن است که با مرورگر مورد علاقه خود خداحافظی کنید ولی ناراحت نباشید، مرورگر فلاک با فایرفاکس هم خانواده است!

یکی از ویژگی‌های فایرفاکس این هست که قابل شخصی‌سازی بوسیله افزونه‌هاست. ولی بهتر نبود که این افزونه‌ها جزو فایرفاکس بودند و تمام نیازهای وبگردی شما از اول وجود داشتند؟

وضعیت کنونی این است که ما برای ایمیل‌ها یک افزونه یا نرم‌افزار جدا استفاده میکنیم. برای نوشتن بلاگ و خواندن فیدهایمان همین‌طور. برای فرستادن تصویر به فلیکر یا سرویس مورد علاقه‌تان، برای استفاده از Twitter، del.icio.us، Facebook، Youtube و غیره چطور؟

برای کارهای روزمره و ارتباط اجتماعی با دوستان فقط از یک نرم‌افزار استفاده کنید. این انگیزه آغاز بکار گروه Flock است که 3 سال پیش با تاسیس شرکت جدید و استفاده از کد فایرفاکس شروع به ساخت یک مرورگر جدید کردند که روابط اجتماعی و سرویس‌های مورد نیاز روزمره را دارا باشد.

پیشنهاد میکنم اول نوشته مقایسه تصویری مرورگرها را باز کنید تا در هنگام توضیح بخش‌های مختلف به تصویرهای آن دسترسی داشته باشید. این تصویرها پس از کلیک کردن بزرگتر نمایش داده میشوند.

پس از نصب فلاک، Bookmark‌های شما از فایرفاکس یا Internet Explorer وارد میشوند. سپس به بخش سرویس‌ها و اکانت‌ها (آیکون شبیه کلید) رفته و برروی سرویس del.icio.us کلیک کنید. با این کار پس از ورود به دلیشز می‌توانید اجازه ورود به حسابتان را صادر کنید و از این پس در بخش موردعلاقه‌ها، پیوندهای آنلاین خود را نیز مشاهده کنید. پس از افزودن یک مورد علاقه میتوانید افزودن آن به سرویس دلیشز را نیز انتخاب کنید.

به همین ترتیب وارد سرویس Gmail یا Yahoo Mail شوید تا از این پس فلاک به صورت پی در پی ایمیل های شما را کنترل کند. سپس در بخش گزینه‌ها (Tools -> Options -> Advanced -> Sharing -> Webmail)  استفاده از ایمیل اصلی خود را برای ارسال ایمیل انتخاب کنید. نوار نشانی فلاک میتواند هر صفحه مورد علاقه شما را بوسیله ایمیل برای شما ارسال کند.

خوب شما حتما اهل مطالعه و جمع‌آوری مطالب هستید. پس از پیداکردن صفحه مورد علاقه خود، بوسیله منوی راست کلیک آن را برای استفاده در آینده به نوارکناری Web Clipboard  بفرستید. برای جستجو پیشنهاد میکنم از جعبه چستجو در سمت راست فلاک استفاده کنید و در هنگام نوشتن مورد جستجو، نتیجه‌های آن را مشاهده کنید.

پس از پیداکردن تمام مقاله‌های مورد نیاز برای نوشتن بلاگ به بخش سرویس‌ها برگشته و برروی سرویس بلاگنویسی مورد علاقتان کلیک کنید. Blogger, Blogsome, LiveJournal, Typepad, WordPress.com, Xanga و سرویس‌های بلاگ نویسی سفارشی پشتبانی میشوند.

پس از وارد شدن به سرویس مورد نظر، برروی آیکون دوم از سمت راست که شبیه به پر است کلیک کنید و شروع به نوشتن مقاله خود کنید. در صورت نیاز یک پیشنویس از مقالتان ذخیره کنید و بعدا به نوشتن آن ادامه دهید. پس از پایان کار برروی Publish کلیک کنید و مقاله خود را آنلاین مشاهده کنید.

استفاده از سرویس‌های دیگر به همین ترتیب است.

فیدخوان این مرورگر به پای Google Reader نمیرسد ولی اگر دوست دارید فیدهای گوگل ریدر خود را به صورت opml ذخیره کرده و آنها را وارد فلاک کنید! (Feed Options -> Import Feeds یا Tools -> Options -> Feeds -> import feeds) .  به مرور زمان متوجه برتری‌های این فیدخوان نسبت به نرم‌افزارهای مشابه خواهید شد.

افزونه‌های فایرفاکس در فلاک قابل استفاده هستند. در حال حاضر برای نصب آنها باید چند خط کوتاه به فایل install.rdf وارد کرد.


    <Description>
        <em:id>{a463f10c-3994-11da-9945-000d60ca027b}</em:id> <!-- flock -->
        <em:minVersion>1.0</em:minVersion>
        <em:maxVersion>1.2.*</em:maxVersion>
      </Description>

سایت Flock
مقایسه تصویری مرورگرها

No comments:

Post a Comment