Menu

Home   Albums   Map   Google Photos

2008/06/13

آزمایش اپرا ۹.۵


 در این نوشته آزمایش کوتاه Opera 9.5 برروی سیستم عامل Windows Vista بررسی می‌شود.
 مرورگر اپرا تحت عنوان یک پروژه مخابرات نروژ در سال  ۹۴ میلادی شروع شد و پس از یکسال شرکت Opera Software ASA تاسیس شد.

اپر در نسخه ۹.۵ زودتر از رغیب خود فایرفاکس ۳ منتشر شد

از لحاظ ظاهری اپرا بسیار زیباست و صفحه‌ها بسیار سریع نمایش داده‌می‌شوند. با این وجود هنوز با بعضی از قلم‌های فارسی مشکل دارد و شکسته نمایش می‌دهد. در اپرا می‌توانید یادداشت‌های خود را ذخیره کنید و آنها را بهمراه نشانه‌گذاری‌های خود بوسیله برنامه همگام‌سازی در سایت my opera ذخیره کنید. این کار مشابه افزونه Foxmarks برای فایرفاکس است. در زمینه افزونه‌ها اپرا از ابزارک‌های موجود در سایت widgets.opera.com استفاده می‌کند. در این زمینه فایرفاکس بسیار جلوتر است. پس از دریافت اپرا در هنگام نصب می‌توانید زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید. فارسی در میان آنها نیست ولی می‌توانید این ترجمه کوتاه را استفاده کنید. پس از نصب در منوی Tools-Preferences-General-Language-details از این فایل ترجمه استفاده کنید. از لحاظ ترجمه خیلی ساده‌تر از فایرفاکس است. فقط یک فایل باید ترجمه شود و تمام واژه‌ها شرح داده‌شده‌اند.
اپرا بسیار سریع راه‌اندازی می‌شود و حدود ۲۰۰۰ واژه به سرعت می‌توانند ترجمه بشوند. خوشبختانه جهت عنصرهای مرورگر عوض نمیشوند ولی جهت پیام‌های خطای سیستم قابل تعیین است. خیلی چیزها راحتتر طراحی شده‌اند از نوار نشانی تا موتورهای جستجو. پس از اولین راه‌اندازی اپرا نوارنشانی تاریخچه مرورگری شما را از نشانه‌گذاری فایرفاکس شما ذخیره کرده و از همان اول به خوبی نشانی وارد شده را کامل می‌کند. تمام برنامه‌های اپرا قابل استفاده در ستون کناری هستند، از بخش جستجو: واژه مورد نظر خود را وارد کنید و با کلیک کردن موتورهای جستجوی مختلف نتیجه‌های مورد نظر را مشاهده کنید یا این موتورها را سفارشی کرده و برای مثال به جای ویکی‌پدیای انگلیسی از نشانی فارسی آن استفاده کنید
در بخش پیوندها پس از بازکردن یک صفحه تمام پیوندهای صفحه بازشده و یا حتی ایمیل را در ستون کناری مشاهده کنید.
مدیریت رمزهای عبور راحتتر کار می‌کند و با یک کلیک در نوارنشانی می‌توانید وارد سایت مورد نشر شوید، متاسفانه رمزهای عبور با رمزعبوراصلی محافظت نمی‌شوند.
برنامه ایمیل اپرا به سادگی تنظیم می‌شود و برای مثال حساب گوگل با سیستم IMAPI پس از چند کلیک قابل استفاده است، نکته منفی  این برنامه عدم وجود ویرایشگر ایمیل برای نوشته‌های HTML و فرمت دار است و متاسفانه هرزنامه‌های (SPAM) حساب شما نیز بعنوان ایمیل جدید نمایش داده‌میشوند با وجود اینکه در زباله به صورت خودکار وارد شده‌اند.
به طور برای آزمایش و ایده‌گرفتن راه‌های جدید و ترفندهای نو این مرورگر را پیشنهاد می‌کنم. برای استفاده روزمره هرکسی می‌تواند شخصا تصمیم بگیرد. نوشتن این بلاگ با اپرا انجام شده و خالی از زحمت نبود!

No comments:

Post a Comment